Popularne problemy ze snem na świecie.

Nie mogę zasnąć… mam przerywany sen, mam problemy z oddychaniem. Jak mogę sobie pomóc?

Pytanie poruszone w powyższym nagłówku jest bardzo często zadawane w gabinetach lekarskich, sklepach z łóżkami i materacami, przede wszystkim, jeśli zaopatrzymy się w materace sprężynowe, ponieważ takie właśnie materace są najczęściej spotykane w naszych domowych łóżkach. Jak rozwiązać typowe problemy z zasypianiem, gdy konwencjonalne sposoby zawodzą? Jakie środki warto zastosować, aby poprawić jakość i komfort swojego snu? Przekonajmy się!

Typowe problemy

Problem: Nie mogę zasnąć, występuje u mnie problem bezsenności, nawet jeśli nie rozpiera mnie energia.

Rozwiązanie: Największym błędem osób cierpiących na bezsenność, jest nieregularny rytm pracy i snu. Wyobraźmy sobie dobrze poukładany i zaplanowany dzień. Bardzo rzadko mamy możliwość korzystania z tego dobrodziejstwa jakim jest dobre planowanie. Czasem spowodowane jest to przez nasze lenistwo, czasem przez nadmiar obowiązków, lub brak umiejętności zarządzania czasem. Wspomniana właśnie umiejętność jest krytyczna jeśli chodzi o rozwiązanie problemu bezsenności. Nie wystarcza wymienić nasze materace sprężynowe na nowe. Dodatkowo musimy zadbać przede wszystkim o dobry balans i korelację między czasem wypoczynku, a czasem pracy.

Problem:  Mam problemy oddechowe, oraz nadmiar energii po wstaniu.

Rozwiązanie: Powodem nadmiaru energii oraz nocnych problemów z oddychaniem jest przyjęcie w czasie snu niewystarczającej ilości tlenu do naszego organizmu. W efekcie, nasze ciało z samego rana uzupełnia ten niedobór (czasem nawet na zasadzie szybkiej hiperwentylacji). Rozwiązanie tego problemu jest na szczęście banalnie proste. Wymaga jednak zarówno jak planowanie przy bezsenności, sporego samozaparcia i systematyczności.

Naszym głównym celem w czasie walki z problemami oddechowymi powinno być w pierwszej kolejności, uporządkowanie naszego otoczenia, oraz zadbanie o higienę  (szczególnie jeśli posiadamy materace sprężynowe). Należy wyprać materac zgodnie z instrukcją zawartą przez producenta na metce, oraz sprawdzić stan jego sprężyn. Te działania pozwolą nam na pozbycie się pierwszej przyczyny naszych problemów – roztoczy i drobnoustrojów. Druga równie ważna metoda przeciwdziałania to częste wietrzenie miejsca, w którym śpimy. Jeśli chcemy zapewnić odpowiednią wentylację naszemu organizmowi należy zadbać (również w ciągu dnia!) o właściwą wentylację całego pokoju oraz jego najbliższej okolicy (korytarza oraz w miarę możliwości sąsiednich pomieszczeń). Stosując te środki zapobiegawcze pozbędziemy się na pewno problemów z oddychaniem, które trapią według różnych badań od 30 do ponad 50 procent ludzi na świecie.

Wygodne łóżko z materacem zawsze pomaga.

problem ze snem

Problem:  Mój sen jest przerywany, często budzę się w nocy i mam problem z wydajnym odpoczynkiem.

Rozwiązanie:  Problem ze snem jest pospolity, a równocześnie trudny do usunięcia, ponieważ na jego występowanie ma wpływ wiele bodźców. Może on być wywoływany zarówno przez problemy ze stresem, jak i problemy z otoczeniem w jakim śpimy (wentylacja pokoju, obecność dostatecznej ilości tlenu). Aby temu zapobiegać należy zastosować środki zaradcze z obu poprzednich akapitów, a także dodatkowo starać się ograniczać działający na nas stres. W dzisiejszych czasach może być to ciężkie, ale jeśli chcemy żyć zdrowo i spać dobrze, musimy próbować korzystać z chwil relaksu.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł wam w walce z najczęstszymi problemami podczas odpoczynku i sprawiliśmy, że wasz sen będzie wydajny i spełni swoją funkcję – pozwoli wam się przygotować do nowego dnia pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top